xporn

Jak wykonać projektowanie firmowej strony www?

Aby zrobić pierwsze dobre wrażenie na internautach, ważne jest, aby serwis wyglądał dobrze. Jeżeli wchodzimy na stronę internetową, która wywołuje w nas negatywne odczucia, automatycznie ją zamykamy i zwyczajnie o niej zapominamy. Jednak możemy oczywiście i zrobić bardzo pozytywne wrażenie, ale o to zadbają już graficy, którzy wykonują projektowanie stron www.

Jakie elementy strony powstają podczas projektu

Zobaczmy dziś, jakie elementy strony powstają są na etapie projektu. Jest to oczywiście wygląd, czyli layout, ale nie tylko. Jest to jeszcze kilka innych elementów, które choć z pozoru nieistotne i często niezauważalne, są naprawdę kluczowe dla końcowego efektu, a właściwie dla oceny strony przez ludzi.

Szata graficzna serwisu internetowego

Zaczniemy jednak od tego, że projektowanie stron www zajmuje się wyglądem strony, czyli jej szatą graficzną. Projekt ma pasować do zagadnień poruszanych na serwisie. Jeżeli serwis jest firmową wizytówką w Internecie, wygląd musi być zgodny z wizerunkiem firmy, aby ludzie wchodząc na stronę, nie odczuwali, że znajdują się w nieodpowiednim miejscu. A takie odczucie moglibyśmy mieć po wejściu na witrynę kancelarii notarialnej, która byłaby bardzo bogata graficznie, czyli kolorowa, z dużą ilością obrazków, animacji, itp.

Układ elementów czyli interfejs zgodny z zasadami użyteczności

No właśnie, sztuką dobrego zaprojektowania witryny jest nie tylko wybranie dla niej kolorów, czcionek, czy zdjęć i obrazków. Graficy tworzą planowany rozkład elementów, które mają znaleźć się w serwisie, tak by wszystko tworzyło spójną całość. Wszystko musi do siebie pasować. Jednak to nie wszystko, projektowanie strony www musi być wykonywane zgodnie z zasadami usability. Mówią one między innymi o tym, jak wszystko na serwisie powinno się prezentować, aby ludziom łatwo się odnajdywało treści oraz docierało do wszystkich informacji.

Nie zapominaj o nawigacji czyli menu w pigułce

Sposób rozmieszczenia modułów, sekcji menu, powinien być zaprojektowany tak, jak oczekują internauci. Ludzie przyzwyczajają się do pewnych rozwiązań i dzięki tym przyzwyczajeniom nie muszą za każdym razem na nowo odnajdywać się w każdej sytuacji. Tak samo jest w Internecie. Wiemy, gdzie znaleźć wyszukiwarkę na stronie, menu, a także gdzie znajduje się koszyk zakupów w sklepach internetowych,wiemy, gdzie szukać informacji kontaktowych. Dzięki temu wszystkie czynności wykonujemy znacznie szybciej.

Typografia też jest istotnym elementem stron www

Następnie, musimy jeszcze zaprezentować tekst na stronie tak, aby nie było problemu z jego odbiorem. Do zaplanowania tego, jak będą prezentowały się treści pisane stron potrzebna jest nam znajomość zasad typografii. Dzięki nim prezentowane teksty będą czytelne. Ważne jest, aby wiedzieć, jak umieszczać teksty na stronach, ponieważ czytanie z monitora jest męczące dla ludzi. Jeżeli zatem zmęczymy ich jeszcze bardziej nieumiejętnie umieszczając tekst, może okazać się, że zrezygnują z przeglądania strony. Tak naprawdę łatwo jest sprawić, że użytkownik rezygnuje z przeglądania strony.

Na koniec…. zainteresuj odbiorcę

Pamiętajmy o tym, że bardzo trudno jest wzbudzić zainteresowanie ludzi, ale za to dużo łatwiej je potem stracić. Zniechęcenie do siebie coraz bardziej wymagających internautów jest naprawdę łatwe. Ale przede wszystkim projektowanie strony www musi być wykonywane profesjonalnie, choćby po to by zbudować nasz wizerunek wśród klientów.

If you like this articles, share it with your friend! Digg it StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit

More related articles

Comments are closed.